sobota, 9 maja 2015

Intuicja

Intuicja i Rozum

  Siedzibą intuicji jest prawa półkula mózgu, która nazywana jest także stroną „niemą", z tego względu mianowicie, że nie potrafi artykułować i wyrażać się werbalnie. Takie zdolności znajdują się w lewej półkuli, czyli tam, gdzie swoją siedzibę ma rozum.
Całe logiczne myślenie składa się z szeregu pojedynczych kroków, które są wykonywane po kolei. Niezbędny jest do tego zarówno duchowy wysiłek, jak i określony zamiar. Największe sukcesy może osiągnąć ten, kto zdoła równocześnie wykorzystać swoje obydwie części mózgu. No i właśnie wtedy istnieje możliwość działania intuicji. Bezpośrednie ujęcie prawdy i rzeczywistości odbywa się wtedy niezależnie od świadomego myślenia, czyli od rozumu.
Intuicja pojawia się bardzo często właśnie wtedy, kiedy rozum milczy, podczas przerwy w myśleniu, gdy rozum nie wie, co ma robić dalej. Właśnie w takich sytuacjach ludzie często nagle „wpadają na pomysł". Takie nagłe olśnienie pocho­dzi od nadświadomości i zostaje natychmiast rozpoznawalny jako praw­dziwy i odpowiedni. Czasami intuicja jest jakby uzupełnieniem rozumu. Zdarza się tak, że ca­łymi dniami analizujemy coś, zajmujemy się faktami i statystyką - i nic - nie dochodzimy do żadnego rozwiązania. Aż tu nagle jakiś błysk, nieoczekiwanie przy­chodzi duchowy przełom - zaiskrzyła idea, i jest pomysł!
Być może również znalazłeś na drodze rozumowej jakieś dobre roz­wiązanie, ale rozmyślając o nim, nie odczuwasz wewnętrznego spo­koju. Dlatego szukasz dalej i dochodzisz do innego wyniku, który łączy w jedność intuicję z rozumem. Intuicja może zawładnąć rozumem.
    Bardzo trudno jest zidentyfikować intuicję, gdy ta tylko szybko przemknie przez naszą świadomość. Wtedy pozostaje tylko wspomnienie - naj­częściej w formie „właśnie już to wiedziałem..." Rozwiązanie wyda­wało się być już uchwytne, realne - podobne do płatka śniegu, który próbu­jemy złapać ręką, a gdy nam się to udaje on błyskawicznie rozpuszcza się w dłoni. Bardzo często tak się też dzieje z intuicyjnym odczuciem. Jest już tak bardzo blisko, a jednocześnie bardzo daleko. Jest jednak różnica bo w przeciwieństwie do płatka śniegu, który rozpuszcza się bezpowrotnie, intuicję możesz ponownie przy­wrócić, przywołać. Wystarczy, że stworzysz po prostu na nowo sytuację, w której pojawiła się intu­icja. Wpraw się ponownie w taki sam nastrój, ponów te same myśli – i w ten sposób znowu możesz stworzyć stan intuicyjny.
Intuicyjne pojmowanie - energetyczne i holistyczne - prowadzi do bezpośredniego zrozumienia, którego zasięg jest bardzo obszerny i niczym nie­ograniczony. Ona może nas prowadzić przez wszystkie granice do „my­ślenia uniwersalnego" – to jest głównej cechy oświecenia.
*
Intuicja i rozum mogą się uzupełniać. Chodzi o to, co bardziej trenujesz.


 Twój potencjał jest dużo większy!

    Na pewno wiesz, że każdy człowiek ma indywidualną pod­świadomość. Nie wiem czy wiedziałeś także o tym, że wszyscy ludzie i wszystkie kultury - czy poszukasz w Azji, Afryce, czy gdzieś na południo­wym Pacyfiku - posiadają pewne wspólne pierwotne doświadczenie? Niezwykle trudno jest również uwierzyć w to, że we wszystkich mitach ziemia opisywana jest w podobny sposób, i to tak, jak wyglądała w czasach, kiedy na ziemi nie było jeszcze człowieka.
   Jeszcze bardziej zadziwia­jące jest to, że opisy te nawet obecnie i to z naukowego punktu widzenia uwa­ża się za trafne. Mamy tutaj przekonujący dowód na istnienie jednej wspól­nej podświadomości, która łączy wszystkich ludzi wszystkich epok i odnosi się do prastarej i uniwersalnej formy myślowej ludzkości, a jej treści znane są każdemu. Tutaj nie ma żadnego znaczenia, czy cho­dzi o jakiegoś amerykańskiego przemysłowca, tybetańskiego mnicha czy też o południowoamerykańskiego chłopa - wszyscy ludzie, niezależnie od stanu, wieku, religii, rasy czy epoki i są podłączeni do owej uni­wersalnej podświadomości. Można to uważać za ogólną duchową podstawę ponadosobowej natury. Każdy noworodek, zanim jeszcze zacznie mówić, już posiada tę prawiedzę i zna porządek świata.
Amerykański psychoanalityk C.G. Jung zdołał wykazać naukowo, że wszędzie można spotkać pewne uniwersalne wzorce myślowe i nazwał je archetypa­mi. Oczywiście wynika stąd, że każdy człowiek posiada niesamowity potencjał wiedzy i doświadczenia. Zdolności intuicyjne opierają się na bezpo­średnim związku między świadomością i archetypami, które umoż­liwiają sensowną interpretację doświadczeń i inicjowanie w każdej danej chwili prawidłowych impulsów myślowych. Kto potrafi skorzystać z tych zdolności, jest w stanie rzeczywiście pojąć i zrozumieć, co się dzieje na świecie. Może on bowiem przewidzieć nadchodzące wydarzenia, od­kryć stojące przed nim możliwości i szansę.
Gdyby nasze życie i nasz świat były w innym stanie, lepiej wyko­rzystywalibyśmy ten cudowny potencjał. Kluczem do tego bogatego skarbca w nas samych jest to, czego nam brakuje lub co zaginęło.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz