niedziela, 23 marca 2014

Magiczna medycyna - pyłek kwiatowy

Pyłek kwiatowy – właściwości i zastosowanie

Czy jedyną wartościową rzeczą produkowaną przez pszczoły jest miód? Oczywiście, że nie. Takich produktów jest, co najmniej kilka. Innym cennym produktem jest pyłek kwiatowy, posiadający wiele dobroczynnych dla ludzkiego organizmu właściwości.

pyłek kwiatowy
Pyłek kwiatowy, jest to nazywany przez pszczelarzy pyłek pszczeli, bo zebrany przez pszczoły i uformowany w małe kulki zwane obnóżami. Obnóża nie są czystym pyłkiem, ale pyłkiem kwiatowym zmieszanym z nektarem, miodem czy śliną pszczół. Dzięki temu może być on formowany przez pszczoły w grudki i przenoszony do ula na odnóżach tylnych. Pyłek pszczeli jest bardzo bogatym źródłem białka, minerałów i witamin. Taki skład chemiczny pyłku jest całkowicie zrozumiały, ponieważ jest on męskimi komórkami rozrodczymi kwiatów i ma za zadanie rozpoczęcie i zbudowanie nowej rośliny.

Pyłek kwiatowy i jego właściwości

Ze względu na to, że zawiera dużą ilość substancji odżywczych pyłek pszczeli ma szerokie zastosowanie w medycynie ludowej – magicznej medycynie - jako wysokiej jakości substancja lecznicza. W medycynie konwencjonalnej, a raczej produktach przemysłu farmaceutycznego istnieje wiele tabletek sporządzonych na bazie właśnie pyłku. Reguluje on bowiem przemianę materii, poprawia działanie układu trawiennego, a u osób otyłych doprowadza do regulacji wagi spadku. Pyłek kwiatowy ma również działanie detoksykacyjne. Szczególnie ma to duży wpływ na pracę i stan wątroby. Jednocześnie działa osłaniająco oraz wspomaga odnowę tkanek wątroby. Poza tymi właściwościami pyłek kwiatowy, podobnie jak i wszelkie miody, ma działanie przeciwmiażdżycowe – poprzez oddziaływanie na poziom lipidów znacznie obniżając ich ilość. Pyłek kwiatowy stosowany jest także w leczeniu pozawałowym. Jeszcze inną bardzo ważną cechą pyłku kwiatowego / pszczelego / jest jego działanie antybakteryjne i antygrzybicze.   Szczególnie polecany jest w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, najlepiej w połączeniu z propolisem, czyli kitem pszczelim. Pyłek pszczeli ma zastosowanie również w leczeniu alergii, a w szczególności kataru siennego czy astmy. Badania potwierdzają także jego pozytywne działanie w leczeniu przerostu prostaty, czy choroby wrzodowej dwunastnicy.   Pyłek kwiatowy określany jest mianem cudownego środka, bo ma bardzo szerokie działanie i właściwości. Jego odżywcze działanie sprawia, że jest polecany dzieciom, osobom starszym jak i osobom, wykonującym ciężką prace fizyczną albo umysłową.

Jak stosować pyłek kwiatowy ?

Sposobów spożywania pyłku jest wiele. Takim najbardziej popularnym sposobem jest mieszanie sproszkowanego pyłku (obnóży) z miodem, ale można łączyć go także z sokami, mlekiem, twarożkiem lub dżemem. Świeży pyłek pszczeli pozyskiwany przez pszczelarzy z ula, zawiera stosunkowo dużą ilość wody i jest poddawany suszeniu lub mrożeniu, aby zachować jego właściwości. Jeśli jednak znajduje się dłużej w ulu pszczoły same dbają o jego konserwację poprzez składowanie w komórkach, pokrywanie miodem i zasklepianie woskiem.   Po pewnym czasie przebywania w zaślepionej komórce wraz z miodem zmienia się on nieco, przechodząc proces fermentacji, dlatego po tym nazwany został pierzgą. Pszczoły przechowują pyłek w tej formie na czas jesienny i zimowy, kiedy nie jest on już dostępny. Do celów leczniczych pszczelarze pozyskują pyłek zebrany przez pszczoły za pomocą tak zwanych poławiaczy pyłku.   Warto wiedzieć, że spożywany pyłek kwiatowy najlepiej jest rozdrabniać, albowiem wtedy zwiększa się jego przyswajanie. Najprostszym sposobem jest spożywanie wcześniej przygotowanego (minimum na 4 h przed spożyciem) roztworu pyłku z wodą 2 x dziennie – rano i wieczorem. Masz kilka wolnych minut? Kliknij któryś z poniższych linków - jestem pewien, że znajdziesz tam coś dla siebie: http://mindmazon.eurypton.com/Marsia/topBenefit http://mindmazon.eurypton.com/Marsia/topBenefitStart http://mindmazon.eurypton.com/Marsia/topGrubyPortfel

1 komentarz:

  1. Od niedawna też stosuję pyłek pszczeli i faktycznie muszę przyznać, że jest fenomenalny na wzmocnienie odporności. Odkąd go stosuję, ani razu nie byłam przeziębiona, a wiadomo że pogoda za oknem teraz nie rozpieszcza. Polecam wam ten pyłek pszczeli z https://forever-kosmetyki.pl/17-produkty-pszczele - mają też w ofercie miód czy mleczko pszczele.

    OdpowiedzUsuń